Relacja z Biegu Uniwersytetu Medycznego (1 X 2016, Wrocław)

Start 2BUMW dniu 1 października 2016 r. we Wrocławiu odbył się 2. Bieg Uniwersytetu Medycznego (2 BUM). Druga edycja tej imprezy zgromadziła na starcie biegu głównego blisko 800 zawodników, zaś w biegu dzieci „BUM Kids” – 150. Liczba ta wynika z limitu miejsc, gdyż małych zawodniczek i zawodników chętnych do udziału w biegu było znacznie więcej.

Przedpołudniowa sobotnia pogoda sprzyjała biegaczom. Było ciepło, chociaż nie za gorąco, do tego powiewał lekki wiaterek.

Bieg był niezwykle zacięty, a losy rywalizacji w klasyfikacji generalnej rozstrzygnęły się na finiszu. Na ostatniej prostej zaledwie 19-letni Dariusz Boratyński wyprzedził fizjoterapeutę Pawła Matnera o sześć sekund!

Trasa dobra, chociaż dla mnie było za ciepło. No i trochę wiatr przeszkadzał. Jestem zadowolony, chociaż oczywiście liczyłem na zwycięstwo. Na ostatnich kilometrach przyspieszyłem, żeby zgubić resztę grupy” komentował zaraz za metą Matner.

 

Więcej w Gazecie Wrocławskiej

 

Tak więc najlepszy z fizjoterapeutów – Paweł Matner – zajął drugie miejsce w „generalce” z bardzo dobrym wynikiem – 33:28. Oczywiście został też zwycięzcą klasyfikacji fizjoterapeutów, w której pierwszy raz w historii BUM przyznano nagrody.

Wyniki pierwszych trzech zawodniczek w klasyfikacji fizjoterapeutów – KOBIETY:

  1. Miejsce: Kapa Małgorzata (Wrocław) – 44.01.
  2. Miejsce: Sonnek Marta (Syców) – 47.00.
  3. Miejsce: Trawniczek Joanna (Bielawa) – 49.15

Wyniki pierwszych trzech zawodników w klasyfikacji fizjoterapeutów – MĘŻCZYŹNI:

  1. Miejsce: Matner Paweł (Nysa) – 33.28.
  2. Miejsce: Nawracaj Michał (Jawor) – 36.38.
  3. Miejsce: Pajor Bartosz (Wrocław) – 40.28.

Jest to pierwszy, ale od razu duży krok do rozegrania we Wrocławiu w czasie 3 BUM w dniu 30.09.2017 r. Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów na dystansie 10 km.

Inicjatywa dr. Krzysztofa Aleksandrowicza z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego rozegrania w ramach 2 BUM klasyfikacji dla fizjoterapeutów spotkała się z dużą aprobatą ze strony Organizatorów, Władz Uczelni i biegaczy – fizjoterapeutów.

Nagrody ufundowane przez Organizatora – tutaj należą się szczególne podziękowania dla dr. hab. Tomasza Zatońskiego, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii przy duży osobistym zaangażowaniu Pana Prezesa – dr. Marka Kiljańskiego, Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu UM we W-wiu –  Pani dr hab. Joanny Rosińczuk prof. nadzw.,  oraz Przewodniczącego Oddziału Dolnośląsko-Nadodrzańskiego PTF – Pana dr hab. Zbigniewa Śliwińskiego prof. nadzw. nazwać jedynie upominkami to z pewnością eufemizm. Były to bowiem zegarki Tomtom Runner, opaski smart fit, vouchery na lot szybowcem, bidony, wejściówki do fitness/sauny, vouchery na XII Konferencję Naukową Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii w Pabianicach – 2016, prenumeraty „Fizjoterapii Polskiej”, książki niezbędne w praktyce zawodowej fizjoterapeuty.

Nagrody za pierwsze miejsca w kategoriach Pań i Panów osiągnęły wartość 1400 PLN, za 2 – gie miejsce na mecie – nagrody o wartości 900 PLN, za 3-cie miejsce na podium – 700 PLN. Wręczyli je Magnificencja Uniwersytetu Medycznego Profesor Marek Ziętek, dr hab. Tomasz Zatoński i dr Krzysztof Aleksandrowicz.

 

Uczestnicy udowodnili, że mają nie tylko zdrowe, ale i dobre serca. W trakcie biegu wolontariusze zbierali pieniądze dla Julii, która przyszła na świat z zespołem wrodzonych wad rozwojowych. Stwierdzono u niej całkowity brak kończyny górnej prawej, deformacje palców lewej dłoni oraz obu stóp. Stan jej zdrowia wymaga wielospecjalistycznej opieki, rehabilitacji, operacji chirurgicznych, korekcji palców lewej dłoni i stóp. Julia potrzebuje także protezy prawej kończyny górnej. Wszystko to wiąże się z ogromnymi wydatkami. Operacja chirurgicznej korekty lewej dłoni oraz stóp przewidziana jest na pierwszy kwartał 2017 roku. Koszt operacji to 9158 euro. Proteza kończyny górnej to kolejne 7000 euro. Mama Julii na co dzień pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

 

Swój bieg, jak już wspomniano, miały także dzieci – po raz pierwszy rozegrano Bieg Uniwersytetu Medycznego dla Dzieci – BUM Kids 2016. Dochód z wpisowego na ten bieg także przeznaczono na leczenie Julii. Organizatorami biegu byli Fundacja Biegaj dla Zdrowia, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej.
Katedra Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu również wzięła czynny udział w zbiórce pieniędzy na potrzebne leczenie Julci, licytując numer startowy Pani Profesor Alicji Chybickiej – który został przez Nią przekazany na ten szczytny cel.

Już dziś zachęcamy do udziału w Mistrzostwach  Polski Fizjoterapeutów w biegu na dystansie 10 km  – Wrocław 2017 (3 BUM – 30.09.2017 r.). Trasa posiada atest PZLA.

Czekamy na zawodników i Sponsorów tego ważnego wydarzenia dla naszego środowiska zawodowego.