Atlas anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów

Zachęcamy do zapoznania się z książką, której autorami są: przewodniczący Sekcji Metod Obrazowania w Fizjoterapii przy Polskim Towarzystwie Fizjoterapii – prof. Paweł Linek oraz prof. Tomasz Wolny.

Poniżej informacja wydawcy:

Od kilku lat obserwuje się dynamiczny wzrost zainteresowania fizjoterapeutów obrazowaniem ultrasonograficznym w praktyce klinicznej i w badaniach naukowych. Jest to niejako konsekwencja rozwoju technologicznego i upowszechnienia się aparatury ultrasonograficznej oraz stale rosnących wymagań stawianych fizjoterapeutom. W wielu krajach stanowią oni bowiem ważną część zespołów interdyscyplinarnych w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu. Polscy fizjoterapeuci na podstawie ustawy z 2015 roku stali się również „samodzielnym zawodem medycznym”. Fakt ten niesie za sobą szereg konsekwencji; z jednej strony wzrost prestiżu i uprawnień zawodowych, a z drugiej konieczność sprostania większym wymaganiom w realizacji świadczeń zdrowotnych. Z tego względu i w Polsce notuje się stały wzrost zainteresowania ultrasonografią narządu ruchu w środowisku fizjoterapeutycznym poprzez organizację licznych szkoleń, warsztatów i kursów dedykowanych fizjoterapeutom. Aparat ultrasonograficzny nie jest już niczym niezwykłym w gabinecie fizjoterapeuty.

W przypadku ultrasonografii sam fakt posiadania nawet wysokiej klasy sprzętu niewiele daje bez odpowiednio wykwalifikowanego w obrazowaniu ultrasonograficznym fizjoterapeuty, który będzie potrafił wykorzystać posiadany aparat w praktyce klinicznej w celu weryfikacji wskazań i przeciwwskazań do fizjoterapii oraz określania optymalnych form terapii. W świecie ultrasonografii o doświadczonym ultrasonografiście mówi się wtedy, gdy ma on co najmniej dwuletnie doświadczenie i przeprowadza około 300 badań ultrasonograficznych narządu ruchu rocznie. Oznacza to, że ukończone szkolenie z obrazowania ultrasonograficznego nie kończy, a de facto dopiero rozpoczyna faktyczny proces nabywania kompetencji w tym zakresie.

W Atlasie anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów przedstawiono podstawy teoretyczne i praktyczne anatomii prawidłowej narządu ruchu. Jest on dedykowany głównie dla fizjoterapeutów, którzy już ukończyli studia i chcą rozszerzyć swój „warsztat” diagnostyczno-terapeutyczny o wykorzystanie fizjoterapeutycznego obrazowania ultrasonograficznego.