XIV Konferencja Naukowa PTF zakończona

W dniach 7-8 grudnia 2018 odbyła się XIV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Ceremonię otwarcia poprowadził dr Marek Kiljański, pomysłodawca i organizator wszystkich dotychczasowych edycji wydarzenia.

Po przywitaniu gości, wśród których byli politycy miasta, powiatu i województwa, przedstawiciele towarzystw naukowych, konsultanci krajowi i Gwiazdy Fizjoterapii wręczone zostały wyróżnienia dla Rolanda Crapsa i Davida Lopeza Sancheza za pracę na rzecz fizjoterapii na świecie, dla Marka Żaka i Piotra Kwiatkowskiego za rozwój fizjoterapii w Polsce oraz dla Andrzeja Owczarka (były senator obecnie radny Sejmiku Województwa Łódzkiego) i Andrzeja Furmana (twórca firmy Aflofarm) za wieloletnią współpracę z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii.

Po występie zespołu muzycznego złożonego z pracowników Pabianickiego Centrum Medycznego, współorganizatora konferencji nastąpiła sesja wprowadzająca, podczas której głos zabrali m.in. wyróżnieni wcześniej goście z Belgii i Chile, zaś prezes PTF przedstawił wieloletnią historię dążeń towarzystwa o ustawę o zawodzie fizjoterapeuty oraz o pracy członków Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii w Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT).

Jednocześnie na dwóch salach miały miejsce wykłady w ramach sesji historycznej, chirurgii ręki, a następnie fizjoterapii w neurologii, onkologii, chorobach wewnętrznych i stomatologii oraz fizjoterapii w wieku senioralnym.

Po zakończeniu piątkowych sesji naukowych w ramach XIV Konferencji Naukowej PTF rozpoczęła się II Pabianicka Konferencja Młodych Naukowców, a także jeden z najważniejszych punktów dnia – panel dyskusyjny poświęcony przyszłości polskiej rehabilitacji. Udział wzięli w nim m.in. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, konsultanci krajowi w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji prof. Jan Szczegielniak i prof. Piotr Majcher, przedstawiciele PTF prof. Zbigniew Śliwiński i dr Jacek Łuniewski, przedstawiciele wyższych uczelni prof. Bartosz Molik i dr Krzysztof Kassolik, przedstawiciel pracodawców RP Romuald Tokarski, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, senator poprzedniej kadencji Andrzej Owczarek oraz przedstawiciel NFZ Karol Wojciechowski. Panel prowadzi dr Marek Kiljański, prezes PTF.

Po zakończeniu oficjalnej części dnia, osoby chcące spędzić czas w mniej oficjalnej formie mogły spotkać się na bankiecie, który jak każdego roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

W sobotę 8 grudnia obrady rozpoczęły się już o godz. 9:00 sesją fizjoterapia w diagnostyce oraz fizjoterapią w psychiatrii i psychologii. O tej samej porze doszło do spotkania przedstawicieli towarzystw naukowych pracujących w zakresie medycyny manualnej z prezydium Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Kolejnym ważnym punktem konferencji był panel pt. “Moja wizja Samorządu – czego oczekuję od Samorządu”.

Na koniec odbyły się dwie kolejne sesje: fizjoterapia w chorobach narządu ruchu oraz fizjoterapia dzieci i młodzieży.

Podczas ceremonii zamknięcia Konferencji przyznano wyróżnienia twórcom plakatów, a dr Marek Kiljański zakończył wydarzenie.

Podczas XIV edycji pabianickich “Perspektyw rozwoju fizjoterapii” wygłoszono blisko 100 wystąpień, zaprezentowano ponad 50 plakatów. Odbyło się 7 warsztatów (prowadzonych m.in. przez G. Balika, A. Szczygła i B. Kowacką) i 2 panele dyskusyjne.

Jak co roku ważnym elementem konferencji była sala wystawiennicza, na której 30 wystawców prezentowało sprzęt rehabilitacyjny, książki naukowe oraz oferty ubezpieczenia dla fizjoterapeutów. Jak zawsze też podczas konferencji pojawił się najnowszy numer kwartalnika Fizjoterapia Polska.

Około 350 uczestników z Polski i zagranicy uczestniczyło w XIV Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Mamy nadzieję, iż wydarzenie spełniło oczekiwania uczestników pod względem naukowym, pozwoliło porozmawiać o przyszłości polskiej rehabilitacji i fizjoterapii, zapoznać się z ofertą wiodących na polskim rynku firm, a także spotkać się w przyjemnej atmosferze, sprzyjającej integracji całego środowiska.