Jubileuszowe MDI 2019 – galeria
W dniach 28-30 marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu oraz w Pałacu w Łagowie odbywała się jubileuszowa edycja – 25. Międzynarodowych Dni Inwalidy. Konferencja, której głównym organizatorem i pomysłodawcą jest prof. Zbigniew Śliwiński, a współorganizatorem m.in. ZG Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii została objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.
Jednym z najważniejszych gości była wiceprzewodnicząca Światowej Konfederacji Fizjoterapii – prof. Margot Skinner. W czwartek o godz. 13:00 w Pałacu Łagów odbyło się spotkanie Zarządu Głównego i przedstawicieli oddziałów Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii z Nowozelandką pracującą na co dzień na Uniwersytecie Otago.
Półtorej godziny wcześniej gościem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii był prof. Jan Pool, były członek IFOMPT, sekcji terapii manualnej przy WCPT.
Po tych spotkaniach od godziny 15:00 rozpoczęła się sesja 0 konferencji, w trakcie której wypowiadała się m.in. Margot Skinner, oraz prof. Charlotte Häger, przewodnicząca Komitetu Naukowego Kongresu WCPT w Genewie.
Kolejna część zarezerwowana była dla Krajowej Rady Fizjoterapeutów z udziałem prezesa dr. Macieja Krawczyka oraz wiceprezesów. Na koniec bogatego w wydarzenia dnia o roli Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii w kontekście utworzenia samorządu zawodowego opowiadał prezes ZG PTF dr Marek Kilajński, zaś prof. Jan Szczegielniak zreferował jak wygląda współpraca konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii z KRF.
Dzień zakończył się kolacją “Get Together” również w Pałacu Łagów.
29 marca, w piątek większoś wydarzeń miała miejsce w zgorzeleckim Domu Kultury. Dzień konferencyjny zaczął się ceremonią otwarcia jubileuszowych dwudziestych piątych Międzynarodowych Dni Inwalidy. Gości witali organizatorzy – Zbigniew Śliwiński i Grzegorz Śliwiński, Zofia Barczyk – dyrektor WSPZOZ w Zgorzelcu, Marek Kiljański – prezes ZG PTF, Jan Szczegielniak – Prezes PSSF i konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii oraz Maciej Krawczyk – prezes KRF. Podczas uroczystości zostały tradycyjnie już wręczone nagrody i wyróżnienia (m.in. od Wojewody Dolnośląskiego, Starosty Powiatu Zgorzeleckiego, Burmistrza Miasta Zgorzelec, Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem).
W ramach sesji wystąpienia wygłaszali m.in. Marek Jóźwiak, Senator Rafał Ślusarz, Wojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Minister Barbara Klepsch (Saksonia, Niemcy), Stanisław Głuszek Prorektor UJK w Kielcach.
W ramach ceremoni głos zabrała także wiceprzewodnicząca WCPT Margot Skinner. Całość zakończyła się programem artystycznym dzieci “Klasa z wiolonczelą”.
Po południu na dwóch salach odbywały się sejse naukowe, których tematami były:
- fizjoterapia w nowoczesnej medycynie, choroby narządu ruchu,
- leczenie ruchem w różnych dyscyplinach medycyny,
- terapia manualna, osteopatia, chiropraktyka w wieku dojrzałym;
- diagnostyka w fizjoterapii,
- osiągnięcia współczesnej neurologii i neurochirurgii.
W piątek odbyła się też 3. Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Studentów “Fizjoterapia bez granic”, na której pojawili się przyszli fizjoterapeuci z Polski, Niemiec, Litwy, Libanu, Indii, Malezji i Egiptu.
Dzień zakończony został uroczystą kolacją w Pałacu Łagów.
Sobota, 30 marca to powrót do Zgorzelca na kolejne wykłady w tematach:
- stawy skroniowo-żuchwowe a statyka miednicy,
- fizjoterapia i inżynieria biomedyczna w chorobach narządu ruchu u dzieci i dorosłych
- Kinesiology Taping w medycynie i sporcie kwalifikowanym,
- fizjoterapia i inżynieria biomedyczna w chorobach naczyniowych,
- psychosomatyka, integracja i programowanie fizjoterapii.
Również w sobotę odbyło się spotkanie dolnośląskich seniorów w ramach Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Przez cały czas odbywały się też warsztaty prowadzone przez polskich i zagranicznych wykładowców, można było obejrzeć wystawę plakatów naukowych oraz wystawę sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego.
Konferencja zakończyła się po godzinie 17:00, a część gości uczestniczyła jeszcze w programie socjalnym, który odbył się w restauracji Biesiada w Koźminie.
Organizatorzy raz jeszcze dziękują wszystkim uczestnikom oraz zaproszonym gościom za stworzenie wyjątkowej atmosfery podczas jubileuszu ćwierćwiecza Międzynarodowych Dni Inwalidy.