Znamy mistrzów Polski fizjoterapeutów w kolarstwie szosowym

1_mistrzostwa_kolarskie22 lipca 2018 roku w Inowrocławiu odbyły się I Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów w Kolarstwie Szosowym, które były częścią Memoriału Wiesława Szczepańskiego.

Zawody podzielone były na dwie części. W pierwszej (o 10:30) odbywał się wyścig na dystansie HOBBY – 20 km. Startowali w nim między innymi kierownik biura ZG PTF i członkowie rodzin tych fizjoterapeutów, którzy zmagali się w drugiej części zawodów (godz. 12:30). Walczyły tu m.in. dzieci prezes oddziału Lubuskiego PTF – Rozalia Rogaczewska wygrała swoją kategorię wiekową, a syn – Gabriel Rogaczewski był drugi do lat 14.

Fizjoterapeuci (35 zgłoszonych uczestników) mieli do pokonania 6 okrążeń po 4,9 km każde (chętni mogli jechać dalej i rywalizować z pozostałymi profesjonalistami na dystansie blisko 55 km – 11 okrążeń).

Najszybciej trasę pokonał Mateusz Dzięgielewski (41:21,22), który okazał się szybszy o 0,3 sekundy od Pawła Jaźwy i 0,32 sekundy od Adama Wolańskiego! Mniej niż sekundę za zwycięzcą na mecie zameldowali się jeszcze Mateusz Kozinoga (0,7 sekundy straty), Michał Ziułek (0,78) i Jakub Placzki (0,88).

Wśród kobiet najszybsza okazała się Sylwia Stoń (43:40,74), druga była Iwona Marynowska (53:03,04), a trzecia Justyna Stępowska (1:03:00,45), wiceprezes oddziału Kujawsko-Pomorskiego PTF.

Warto też zaznaczyć, iż wyścig profesjonalistów (11 okrążeń) wygrał piąty w klasyfikacji fizjoterapeutów Michał Ziułek 1:15:05,24, który wyprzedził mistrza Polski fizjoterapeutów Mateusza Dzięgielewskiego. Wicemistrz Paweł Jaźwa zakończył zmagania na 6 miejscu, a brązowy medalista wśród fizjoterapeutów Adam Wolański w wyścigu profesjonalistów znalazł się o 0,7 sekundy za podium – na czwartym miejscu. Tylko jedna fizjoterapeutka, wicemistrzyni Iwona Marynowska zdecydowała się kontynuować jazdę po szóstym okrążeniu, będąc drugą z kobiet sklasyfikowanych na dystansie PRO.

Jak widać poziom Mistrzostw Polski fizjoterapeutów stał na bardzo wysokim poziomie, bo przedstawiciele naszego zawodu nadawali ton także wyścigowi profesjonalistów.

Dla części uczestników ważny był wynik, dla innych samo uczestnictwo w zawodach. Każdy startujący fizjoterapeuta swoim udziałem podkreśla, jak ważny dla każdego jest ruch i aktywność fizyczna. A w inowrocławskich zawodach aż blisko 20% wszystkich uczestników to były osoby wpisane do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów!

W zawodach wzięli udział członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – prezes Marek Kiljański (trzeci w swojej kategorii wiekowej) oraz Katarzyna Syrewicz. Na starcie stanęli też członkowie organizującego zawody zarządu Oddziału Kujawsko-pomorskiego: Prezes Dariusz Fielek, wiceprezes (jak już pisaliśmy – z medalem) Justyna Stępowska, pomysłodawca mistrzostw – sekretarz Jędrzej Wierzchowski a także członkowie Sądu Koleżeńskiego oddziału: Dawid Librecht i Wojciech Kwiatkowski. Oddział Lubuski PTF reprezentowała prezes Natalia Rogaczewska (druga w swojej kategorii wiekowej).

Wydarzenie skończyło się sporym sukcesem organizatorów. Wielu Inowrocławian stało wzdłuż trasy i dopingowało uczestników, a w rozmowach z kibicami – wielu z nich, zachwyconych zawodami deklarowało, iż weźmie udział w kolejnej edycji. W przyszłym roku powinno być trudniej, jesteśmy przekonani, że także grono fizjoterapeutów na starcie w 2019 roku zamelduje się jeszcze liczniej.

Fantastyczne święto zakończyło się dekoracją, a następnie spotkaniem w Sali Kryształowej Medical Spa w Inowrocławiu. Wręczenia nagród najlepszym dokonywali: prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, żona Wiesława Szczepańskiego, którego pamięć uczciliśmy – Krystyna Szczepańska oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii Marek Kiljański.

Warto dodać, że każdy uczestnik – fizjoterapeuta, oprócz pamiątkowych medali, otrzymał bony upominkowe od Prezesa oddziału małopolskiego PTF dr. Andrzeja Szczygła oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii na kurs funkcjonalnej terapii manualnej wg metody Mulligana organizowany przez Mulligan Concept. Zwycięzcy – Mistrzowie Polski Fizjoterapeutów Mateusz Dzięgielewski i Sylwia Stoń jako jedną z nagród otrzymali bezpłatny udział we wspomnianym kursie (nagroda widoczna na zdjęciach).

Serdecznie gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom nie tylko fizjoterapeutom którzy aktywnie ścigali się przy pięknej słonecznej pogodzie w gościnnym Inowrocławiu!

WYNIKI MP FIZJOTERAPEUTÓW