Sprawozdanie z webinaru dla fizjoterapeutów (online 1.03.2021)

W dniu 01.03. 2021r. na platformie Microsoft Teams odbył się webinar pt. „Funkcjonalna Terapia Trzewi” poprowadzony przez certyfikowanego wykładowcę i fizjoterapeutę Władysława Batkiewicza. Gospodarzem spotkania było Polskie Towarzystwo Fizjoterapii Oddział Opole. Ze względu na panującą pandemię i ograniczenia, działalność została przeniesiona z gościnnego Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, z którym PTF Oddział Opole jest związany i współpracuje od lat – do internetu.

Wydarzenie rozpoczął przywitaniem uczestników Prezes PTF dr Rafał Trąbka, a następnie Prezes PTF Oddziału Opole dr hab. Marcin Krajczy krótko przedstawił prelegenta i temat webinaru.

Główna część spotkania skupiała się w obszarze Funkcjonalnej Terapii Trzewi, metody, która swoimi korzeniami sięga do Starosłowiańskiego Masażu Brzucha. Prowadzący w interesujący i zachęcający sposób opowiadał o historii tej metody, swoich własnych doświadczeniach zdobywanych przez lata w różnych zakątkach Europy pod okiem wielu specjalistów a także o wpływie i zaletach stosowania terapii wisceralnej. Jej istotą jest rozluźnienie narządów wewnętrznych pod wpływem dotyku i ucisku w odpowiedniej kolejności, co m.in. usprawnia pracę narządów, niweluje napięcia, przykurcze, oczyszcza układ trawienny i odtruwa organizm. Poruszone zostały również tematy koherencji mózgu i serca, energetyki dłoni i Mikrokinezyterapii, które bezpośrednio łączą się z metodą FTT.

Warto wspomnieć, że Pan Władysław Batkiewicz to licencjonowany terapeuta i wykładowca Mikrokinezyterapii. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Naturalnej oraz Ukraińskiego Stowarzyszenia Narodowej Manualnej Terapii z siedzibą w Kijowie. Autor wydanej w 2016 r. książki pt. „Starosłowiański Masaż Brzucha”. Od lat związany z Politechniką Opolską, gdzie kilkukrotnie w ramach PTFu prowadził warsztaty dla studentów i fizjoterapeutów.

Webinar cieszył się dużym zainteresowaniem o czym świadczy obecność ponad 50 osób.

Spotkanie zakończyło zaproszenie zainteresowanych na następny webinar Pana Władysława Batkiewicza o Mikrokinezyterapii, który odbędzie się 15 marca również online.

Sprawozdanie sporządził: Igor Świerkowski