Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami z udziałem m.in. członków PTF
Dnia 20.11.2024 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami w związku z wieloma petycjami składanymi do posłanek i posłów przez osoby z niepełnosprawnościami i/lub Ich rodziny dotyczącymi zmian, o których jest głośno w kwestii realizacji świadczeń gwarantowanych w zakresie rehabilitacja lecznicza.
Inicjatorem spotkania był poseł Krzysztof Habura.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawicieli osób z niepełnosprawnościami, NFZ, MZ, PTF, SFP, PSSF, PTReh oraz przedstawiciele pracodawców.
Tematem spotkania było zarządzenie Prezesa NFZ 94/2024/DSOZ, które w przestrzeni medialnej niejednokrotnie łączone i/lub mylone jest z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacja lecznicza.
Głównym celem spotkania było doprecyzowanie i wyjaśnienie jakie przepisy wchodzą w życie z dniem 01.01.2025 r. oraz, czy zapisy w aktach prawnych wykluczą z fizjoterapii część osób z niepełnosprawnościami.
Podczas spotkania wyjaśniono, iż według obecnych przepisów z początkiem przyszłego roku wchodzi w życie zarządzenie Prezesa NFZ, które wg słów wiceprezesa NFZ Marka Augustyna ma na celu uporządkowanie świadczeń w rodzaju fizjoterapia ambulatoryjna oraz fizjoterapia domowa.
Zastępca Dyrektora Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, pani Dominika Janiszewska-Kajka wyjaśniła, iż projekt rozporządzenia został poddany szerokim konsultacjom społecznym i w związku z wieloma uwagami trafia do zespołów mających wypracować optymalne rozwiązania, zatem nie jest aktem obowiązującym, czy nawet mającym w tym kształcie obowiązywać.
W końcowej części spotkania Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, pani Maja Ewa Nowak zapytała Wiceprezesa NFZ, czy zmiany, które niesie zarządzenie spowoduje ograniczenia dostępu do fizjoterapii domowej dla osób z niepełnosprawnościami. W odpowiedzi obecni usłyszeli, iż każda zmiana przepisów może nieść jakieś zagrożenie, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy środki na realizację świadczeń w ramach fizjoterapii domowej.
Przedstawionych zostało kilka propozycji rozwiązań, które mogłyby udrożnić system, zadbać jednocześnie o jakość usług fizjoterapeutycznych, być może poprawić dostępność do fizjoterapii.
Przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami zadeklarowali monitorowanie sytuacji.