15 kwietnia zmarł Olaf Evjenth

15 kwietnia 2020 r. zmarł Olaf Evjenth.

Pochodził z Valnesfjord (Norwegia) w gminie Fauske. Dorastał na farmie w Hundholmen. Olaf był drugim najmłodszym z 11 rodzeństwa. Jego ojciec zmarł, gdy najmłodsze miało 4 lata. Po szkole średniej Olaf pracował trochę jako murarz. Był aktywny w lokalnym klubie sportowym, zwłaszcza na boisku, zanim pojechał na studia do Oslo. Lubił grać na gitarze i zarabiał podczas nauki, grając z przyjaciółmi na tańcach.

Mieszkał w Solem Skogen w Oslo z żoną Grethe (zmarła w 2014 r.).

Prowadził aktywną karierę sportową na poziomie krajowym i międzynarodowym w imprezach terenowych. Po aktywnym zakończeniu kariery był przez kilka lat trenerem narodowym w rzucie młotem, dyskiem i strzelaninie. Ukończył studia wyższe w National Gymnastics School w 1952 r. I Oslo Orthopaedic Institute (później State Physical Education) w 1958 r. Był fizjoterapeutą norweskich drużyn na igrzyskach olimpijskich w Rzymie, Tokio, Innsbrucku i Meksyku.

Po kilku latach pracy w oddzielnym instytucie fizycznym w Ryen, połączył siły z Hansem Gunnarim i założył Hans & Olaf AS w Bislett Bad w 1967 roku. W tym samym czasie Freddy Kaltenborn odbył studia podyplomowe z terapii manualnej w swoim instytucie w Bygdoy Alle w latach 1967–1968.

Hans i Olaf założyli klinikę fizjoterapii z aktywnym, integracyjnym podejściem, co znajduje odzwierciedlenie w jej sloganie: „Twoje wysiłki – Nasza pomoc – Lepsza forma”. Wspólnie stworzyli środowisko terapeutów i pacjentów charakteryzujące się wzajemną troską i szacunkiem, humorem, wsparte profesjonalizmem. Ich aktywne podejście odbiegało od ustalonych dotąd norm, ale pozwoliło uznać Hansa i Olafa za liderów fizjoterapii. W szczególności dotyczyło to pacjentów z zaburzeniami reumatycznymi. Wielu z nich wyraziło opinię, że połączenie mobilizacji leczenia, ćwiczeń i poradnictwa dietetycznego podniosło ich jakość życia i umożliwiło wielu kontynuowanie życia zawodowego.

Od początku swojej kariery był ciekawy i szukał nowych sposobów na osiągnięcie lepszych rezultatów. Wiedza w połączeniu z szerokim doświadczeniem w zakresie sportu pozwoliły mu wnieść znaczący wkład tam, gdzie konieczne było połączenie terapii manualnej i ćwiczeń. Wraz z Hansem Gunnari opracował aparat do ćwiczeń fitness (sekwencja norweska). Aparatura została sprzedana centrom treningowym na całym świecie. Olaf również wcześnie uważał, że pacjenci mogą odnieść korzyść z akupunktury i prawidłowego odżywiania.

W swojej pracy jako terapeuta manualny Olaf Evjenth był prawdziwym pionierem w kraju i za granicą.

On i Freddy Kaltenborn wnieśli znaczący wkład w koncepcję Kaltenborn-Evjenth, zakorzenioną w tradycji akademickiej.

W 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasługi Króla HM za wkład w terapię manualną i lekkoatletykę.

Zmarł w hospicjum Fagerborghjemmet, w wieku blisko 94 lat, pozostawił po sobie córkę Kristin z rodziną oraz rzesze uczniów na całym świecie.

Na podstawie wspomnienia pracowników Hans & Olaf Fysioterapi

Zdjęcie: Twitter IFOMPT