10-lecie Uzdrowiska Dąbki

16 września 2017 roku, z okazji 10 rocznicy przyznania Dąbkom statusu uzdrowiska, w uroczystych obchodach na zaproszenie dyrekcji Uzdrowiska wziął udział dr Marek Kiljański, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

W trakcie uroczystości odsłonięty został m.in. pomnik-ławeczka byłego wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Uzdrowisko obejmuje sołectwa Dąbki, Bobolin, Porzecze, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie, a zmarły polityk miał ogromny udział w nadaniu statusu Dąbkom.

[…Przemysław Gosiewski – przyp. red.] żył także sprawami tego regionu i wspierał inicjatywy służące rozwojowi ziemi darłowskiej. Jestem przekonana, że dzisiaj byłby dumny widząc jak to najmłodsze w Polsce uzdrowisko rozwija się” – napisała w odczytanym liście Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta.

Uzdrowisko skupia się przede wszystkim na leczeniu chorób ortopedyczno-urazowych, chorób reumatologicznych, kardiologicznych, chorób dolnych i górnych dróg oddechowych.

„Nie byłoby tego uzdrowiska gdyby nie to, że trzeba było wpisać Dąbki w rozporządzenie czyli uczynić naprzód prawo. Proste to nie jest, bo wcześniej trzeba spełnić wymagania, pokonać przeszkody. Ale dla Przemka nie było rzeczy niemożliwych” – powiedziała do zgromadzonych Beata Kępa, szefowa Kancelarii Premiera.

W trakcie uroczystości omawiano również kwestie dotyczące przyszłości uzdrowisk w Polsce.