Spotkanie w Opolu w dn. 22 października 2016 r.

Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii Oddziału Opolskiego, odbyło się 22.10.2016r. w Auli Audytoryjnej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Zebranie oraz  szkolenie było współorganizowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii oraz Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii.

W trakcie zebrania uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu gościa specjalnego dr.n.med. Tomasza Stengerta pt.”Mechaniczna diagnostyka i terapia wg Mc Kenziego”.
Dr n. med. Tomasz Stengert ukończył w 1978 roku Akademię Medyczną w Poznaniu na Wydziale Lekarskim. Jest specjalistą rehabilitacji medycznej, a także ortopedii i chirurgii urazowej. W 1991 roku ukończył 3-miesięczny dyplomowy kurs w Międzynarodowym Instytucie Mc Kenziego w Wellington w Nowej Zelandii i uzyskał Dyplom w Zakresie Diagnozowania i Terapii Biomechanicznej. Następnie otrzymał uprawnienia instruktorskie Międzynarodowego Instytutu McKenziego. Należy do wąskiej grupy instruktorów mających prawo nauczania pełnego programu kursów od A – D. Posiada także uprawnienia do prowadzenia kursu E.
Od 1993 roku rozpoczął szkolenie polskich fizjoterapeutów i lekarzy w zakresie metody McKenziego. W 1996 roku powołał do życia polską filię Międzynarodowego Instytutu McKenziego (The McKenzie Institute Poland). Będąc lekarzem praktykiem skoncentrował się w latach 90-tych na leczeniu pacjentów z zespołami bólowymi kręgosłupa tak w swojej działalności szpitalnej, jak i bogato rozwiniętej praktyce prywatnej.

Autor wykładu przedstawił zasady diagnostyki i terapii manualnej wg McKenziego w sposób nadzwyczaj interesujący. Wykład był oparty na wielu przypadkach klinicznych.

Po wykładzie, dr Stengert przeprowadził praktyczne warsztaty wyjaśniając koncepcję metody.

Po części otwartej odbyło się zebranie członków Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii Oddziału Opolskiego, na którym poruszany był temat dotyczący tworzenia samorządu fizjoterapeutów.

Tekst i zdjęcia Edyta Krajczy