Spotkanie dotyczące ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

W dniu 17 czerwca o godz. 13:00 w Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach odbyło się spotkanie dotyczące ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Otrzymaliśmy zapewnienie, iż ustawa o zawodzie fizjoterapeuty nie podzieli losów innych “martwych” ustaw, Ministerstwo Zdrowia kończy bowiem przygotowywać rozporządzenia, a lada chwila (początek bieżącego tygodnia) Minister Zdrowia powoła Komitet Organizacyjny Samorządu Fizjoterapeutów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego również poinformowało o swoich planach dotyczących zmian prawa w zakresie dotyczącym kształcenia fizjoterapeutów.

Z kolei prof. Bożena Czarkowska-Pączek, wiceprzewodnicząca Polskiej Komisji Akredytacyjnej przekazała nam swoje spostrzeżenia dotyczące akredytacji uczelni, zwracając uwagę na elementy, które należy uściślić w powstającym prawie.

Uzyskaliśmy też deklarację Pani Poseł Alicji Kaczorowskiej (PiS) wsparcia naszych działań prowadzących do sprawnego wprowadzenia zapisów ustawy z mównicy sejmowej. Mamy jednak nadzieję w kontekście zapewnień MZ, że będzie ono jedynie potrzebne do uzyskania informacji na temat zbierania danych do Rejestru Fizjoterapeutów.

Przypominamy, że Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów będzie prowadzony przez Komitet Organizacyjny Samorządu Fizjoterapeutów, a na chwilę obecną zbieranie danych nie odbywa się. Wszelkie instytucje informujące o takim działaniu działają niezgodnie z prawem lub bazując na nieświadomości fizjoterapeutów, traktują obecną sytuację, jako okazję do poszerzenia swoich komercyjnych baz danych (otrzymaliśmy już takie sygnały od fizjoterapeutów, dlatego uczulamy Państwo na tego typu zdarzenia).

Swoje uwagi także w tej kwestii przedstawili konsultanci wojewódzcy w dziedzinie fizjoterapii.

W spotkaniu, oprócz członków Zarządu Głównego PTF, uczestniczyli także przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz wolni słuchacze.

Spotkanie zakończyło się o godz. 17:00.