Odpowiedź na e-maile dotyczące ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Dnia Środa, 30 Lipca 2014 23:49 wojciech kiebzak napisał
Dobry wieczór,
dziękuję za dzisiejszą rozmowę telefoniczną, a teraz za mail, który w pełni spełnia formę współczesnej komunikacji.
Zacznę od tego, że działania w ochronie zdrowia muszą mieć swoje uregulowania. Tego nie można negować. Proszę więc przestać prowokować swoimi listami i proszę zacząć pisać uregulowania ustawowe we własnej wersji, wówczas będziemy o tym rozmawiać.
Zacznę od tego, że działania w ochronie zdrowia muszą mieć swoje uregulowania. Tego nie można negować. Proszę więc przestać prowokować swoimi listami i proszę zacząć pisać uregulowania ustawowe we własnej wersji, wówczas będziemy o tym rozmawiać.
W sprawie specjalizacji, jako kierownik osób specjalizujących się, zalecam ukończenie 2 kursów międzynarodowych, czyli spełniam Pana warunki. Do tego “specjalizant” musi odbyć wiele staży klinicznych, zaliczyć wiele szkoleń kierunkowych, napisać pracę naukową i zdać egzamin ze znajomości języka obcego (proszę popatrzeć na program specjalizacji). Absolwenci, po zdaniu państwowego, dwudniowego egzaminu, mają być liderami środowiska, którzy kompetentnie będą wpływać na rozwój fizjoterapii.
Dla wszystkich innych fizjoterapeutów, proszę napisać wymaganą przez Pana zwolenników ilość i nazwy ukończonych kursów oraz kompetencje i zakres odpowiedzialności do pracy z pacjentem, wynikające z ich ukończenia. Jak taki dokument powstanie, to również o tym porozmawiamy. W przygotowaniach tych dokumentów proszę nie zapomnieć i wskazać, kto ma je wysłać, czyli kto ma przygotować ostateczną wersję, następnie kto ma je rozpatrywać ze strony Rządu RP oraz jak i kto ma przeprowadzić rozmowy aby przekonać rozmówcę i doprowadzić do powstania dokumentu, który spełni nasze oczekiwania. Proszę do tego zaangażować swoich 12000 koleżanek i kolegów. W ten sposób ruszymy z miejsca.
Przyjmuje Pana przeprosiny, jednocześnie proszę o zachęcanie swoich piszących “aktywistów” aby nie używali słów obraźliwych oraz zaczęli pisać propozycje jak zmieniać rzeczywistość zamiast zadawać pytania. PTF działa w środowisku medycznym i stosuje język oraz rozwiązania typowe dla tego właśnie środowiska. Państwo korzystając z młodości buntujecie się i pytacie i żądacie, a to jest operacja na żywym organizmie, wszystko się dzieje naprawdę i trzeba reagować. Może Pana grupa zacznie działać, przygotowywać dokumenty, jeździć do Ministerstw, Rządu, Parlamentu, NFZ, organizować konferencje, prowadzić czasopisma naukowe, a my PTF zaczniemy krytykować i żądać i buntować się i domagać?
Moi drodzy obudźcie się i do działania, potrzebujemy nowych sił i nowego spojrzenia. Uprzedzam jednak jest to działalność społeczna bardzo absorbująca, męcząca, tak że w efekcie autentycznie nie mamy czasu ani siły na odpisywanie na różne Państwa listy.
Na zakończenie zapytam, skąd Pan wie, że “nigdy nie usłyszę takiej szczerości jak zwykły terapeuta”, ja jestem terapeutą, a liczba podziękowań wraz ze ze zdjęciami pacjentów, powinna wzbudzić szacunek każdego uczciwego człowieka. To zdanie piszę z zażenowaniem.
Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
dr Wojciech Kiebzak
Adiunkt Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Fizjoterapii
Kierownik Działu Fizjoterapii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach
Członek ZG Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii
ps czekam na kontakt od Pana i cieszę się na współpracę z Panem