Czy elektroniczna dokumentacja medyczna pacjenta musi być prowadzona codziennie?

 

Artykuł sponsorowany

Czy dokumentacja medyczna konkretnego pacjenta musi być prowadzona na każdej wizycie? Czy w przypadku pacjentów, których stan nie zmienia się za specjalnie, może to być raz na miesiąc? Oto niektóre z pytań, jakie rodzą się w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przez fizjoterapeutów. Patrząc na tempo zachodzących zmian w ochronie zdrowia i cały proces digitalizacji i automatyzacji procesów związanych z prowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej spiesznie donosimy, iż sporządzanie dokumentacji na każdej wizycie wcale nie musi być uciążliwe. Dzięki Medfile® prowadzenie e-dokumentacji jest niezwykle szybkie i proste, a dodatkowo chroni fizjoterapeutę przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.

Sprytnie, szybko i zgodnie z przepisami

Art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. poz. 1994 oraz z 2017 r. poz. 505) mówi o tym, iż fizjoterapeuta zobowiązany jest prowadzić i udostępniać dokumentację medyczną prowadzonych pacjentów. Dokumentacja medyczna zgodnie z Krajową Radą Fizjoterapeutów odpowiada za:

  • Opis procesu diagnostyczno – terapeutycznego.
  • Gromadzenie informacji do rozliczeń z podmiotami ponoszącymi koszty udzielania świadczeń – Narodowy Fundusz Zdrowia, ubezpieczyciel komercyjny, pacjent.
  • Źródło dowodowe w różnorodnych postępowaniach karnych, cywilnych itp.

Wiedząc, jaka jest podstawa prawna i mając na uwadze wszelkie konsekwencje wynikające z niedopełnienia obowiązku wynikającego z nieprowadzenia kompletnej dokumentacji rekomendujemy rzetelne podejście do kwestii uzupełniania danych medycznych i procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Tylko co w przypadku wizyt powtarzających się, gdzie stan pacjenta jest względnie stabilny, a progres będzie widoczny dopiero za pewien okres czasu? Zdajemy sobie sprawę, że uzupełnianie takich kart wizyty jest żmudne i czasochłonne. Jednak tak, jak już wspominaliśmy należy sumiennie prowadzić kartotekę pacjenta w razie kontroli lub innych nieprzewidzianych sytuacji. Przepisy prawne są obligatoryjne, stąd też postanowiliśmy w naszym programie dla gabinetu Medfile® wyjść naprzeciw potrzebom naszych użytkowników. W momencie, kiedy pacjenci nie wykazują progresu i każda kolejna wizyta może stanowić kopię tej poprzedniej warto zastosować kopiowanie danych z poprzedniej wizyty. W karcie wizyty, w sekcji z danymi pacjenta, wystarczy kliknąć „kopiuj poprzednią wizytę” i wszystkie dane zostaną uzupełnione. Oczywiście, dane można edytować i uzupełniać pola, które wcześniej były puste. Ta operacja pozwala na dużą oszczędność czasu przy zachowaniu całej procedury związanej z prowadzeniem karty pacjenta.

Medfile® to nie tylko elektroniczna dokumentacja medyczna

Codziennie pracujemy z setkami fizjoterapeutów. Wiemy z jakimi spotykają się wyzwaniami i co jest dla nich kluczowe z perspektywy prowadzenia kompleksowego wywiadu medycznego oraz całego procesu terapeutycznego. Wszystkim zależy na rozwiązaniu, które oszczędzi czas na formalnościach z ich jednoczesnym starannym wykonaniem. Ciągłość historii choroby pacjenta jest ważna, nawet wtedy, gdy zmiany zdrowotne nie ulegają wielkiej poprawie. Ważne, aby mieć kompleksową dokumentację, która nie tylko prawnie jest wymagana, ale również pozwoli na całościową analizę zdrowotną pacjenta z perspektywy czasu. Pamięć bywa złudna, nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wszystkich szczegółów z prowadzonej terapii po kilku miesiącach od jej rozpoczęcia. Dlatego tak ważne jest, aby dokumentacja zawsze była sporządzana regularnie. Dzięki Medfile® można to zrobić dosłownie w kilka minut.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym programie i funkcjach, które zwiększają ilość czasu, jaką można przeznaczyć na pacjenta? Umów się na bezpłatną prezentację systemu. Zadzwoń pod numer (+48) 530 610 330 lub napisz do nas maila na adres: biuro@medfile.pl